Otevřený dvoumístný sportovní vůz vyvinutý a postavený podle pravidel pro zámořskou serii Can-Am v letech 1971-72 automobilkou Porsche ve spolupráci s Rogerem Penskem a Markem Donohuem. Vůz poháněl přeplňovaný, vzduchem chlazený, dvanáctiválec o objemu 4,5 litru s přímým vštřikováním paliva. Motor dosahoval výkonu tisíce koní a kroutícího momentu přes 970 Nm. Vůz byl opatřen čtyřstupňovou převodovkou. Účastnil se jak závodů serie Can-Am, tak také evropské Interserie a závodů vypsaných pro vozy skupiny 7.

Německý jezdec Willy Kauhsen vyhrál s tímto vozem hned úvodní dva podniky Interserie ročníku 1973 na německém Nürburgringu a v italské Imole. Ve zbylých podnicích sezony většinou končil za pozdějším šampionem celé série, finem Leo Kinnunenem, sedlajícím stejný vůz. Jedno vítězství pro značku Porsche přidal ještě brit Vic Elford na Hockenheimu s typem 917/30. Porsche zvítězilo ve všech sedmi podnicích šampionátu.

S vozem Porsche 917/10 startovalo mnoho známých jezdců. Na snímku vozu s číslem 5 je za jeho volantem jihoafričan Jody Scheckter. Mnoho z nich spojovalo s vozy Porsche ještě jméno úpravce, prodejce, sběratele a filantropa, pana Vaška Poláka.

Vítězný vůz závodu na 300 km Nürburgringu, s číslem 2, se stal předlohou pro model firmy Minichamps, který si můžete prohlénout na fotografiích níže.

Slider